Specjalny Ośrodek Wychowawczy
Zgromadzenia Sióstr 
Zmartwychwstania Pańskiego
im. Bł. Matki Celiny Borzęckiej 
w Mocarzewie

Bł. Matka Celina Borzęcka
   Patronka Ośrodka

Kalendarz wydarzeń
w SOW w Mocarzewie

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Specjalny Ośrodek Wychowawczy

Zgromadzenia Sióstr

Zmartwychwstania Pańskiego

w Mocarzewie

 

Mocarzewo 13

09-540 Sanniki

tel. 24 277-63-92

 

Prowadząca: Maria Kawecka

Aby pobudzić dzieci głębiej niepełnosprawne do aktywności i współdziałania w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Mocarzewie prowadzone są zajęcia ruchowe metodą Knill’a. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po 1 godzinie.

W zajęciach uczestniczą dzieci ze znacznym i głębokim stopniem niepełnosprawności oraz dzieci niewidome i takie, z którymi trudno nawiązać kontakt (z cechami autystycznymi). Uczestniczenie w zajęciach pozwala tym dzieciom aktywnie rozwijać umiejętności ruchowe, kontakt społeczny, współpracę w grupie.

Jednocześnie jest to dla dzieci aktywna zabawa pozwalająca radośnie spędzić wolny czas.

W zajęciach dzieci ćwiczą indywidualnie lub w zespole od 2 - 6 osób. Metoda Knill’ów oparta jest na Programie Aktywności - Świadomość Ciała - Kontakt i Komunikacja. Dotyk i ruch są podstawą metody Knill’ów. Do programu dołączona jest specjalna muzyka, która towarzyszy poszczególnym czynnościom ruchowym. Dzięki tym Programom dziecko doświadcza takich ruchów jak: obracanie, klaskanie, turlanie, pocieranie, przekładanie z ręki do ręki, co wiąże się ze świadomym wykorzystaniem swoich rąk, stóp i całego ciała.

Prowadzone zajęcia są bardzo pomocne w pracy z takimi dziećmi gdyż rozwijają percepcję słuchowo - wzrokowa - ruchową oraz zmniejszają liczbę zachowań autoagresywnych i stereotypowych. Dzieci stają się bardziej otwarte na sygnały płynące z otoczenia.

Zajęcia ruchowe z udziałem sygnaturki muzycznej pozytywnie oddziałują na stymulację fizyczną i doskonalenie koordynacji motorycznej. Rozluźniają napięcia nerwowe, pobudzają aktywność, dają poczucie radości i są środkiem pozawerbalnych porozumień. Dzieci chętnie uczestniczą w tych zajęciach.

Jest to bardzo pomocna metoda do pracy indywidualnej jak i grupowej, wpływa ona pozytywnie na podwyższenie ich poczucia własnej wartości. Jest metodą wzbogacającą pracę z tak niepełnosprawnymi dziećmi w celu zapewnienia im optymalnych warunków rozwoju.


Copyright © 2015 Specjalny Ośrodek Wychowawczy w Mocarzewie. Wykonanie:A.Bedyk. All Rights Reserved.